ماشین‌های پلیس ایران از گذشته تا حال/تصاویر – گيتی نگار
خانه / تاریخ گیتی / ماشین‌های پلیس ایران از گذشته تا حال/تصاویر

ماشین‌های پلیس ایران از گذشته تا حال/تصاویر

در هفتاد سال گذشته ناوگان خودروهای پلیس دچار تغییرات زیادی شده است و سراتو آخرین خودرویی است که از امروز وارد ناوگان پلیس می‌شود.این روند تغییر خودروهای پلیس از ۷۰ سال پیش آغاز شد؛ در دهه ۲۰  مدلی از بنز برای به کارگیری در شهربانی روانه تهران شد. در آن روزگار هنوز خودروهای پلیس به چرا‌غ‌های گردان، بی‌سیم و بلندگو مجهز نشده بودند.

 

ماشین‌های پلیس ایران از گشته تا حال + تصاویر 1

 

فولکس‌واگن قورباغه‌ای ماشین پلیس!

بیش از ده سال بعد فولکس واگن قورباغه ای، یادگاری از هیتلر به جمع خودروهای شهربانی اضافه شد و آرام آرام این خودرو که با دو رنگ مشکی و سفید که به یک چراغ‌گردان آبی‌رنگ و یک دستگاه بی‌سیم با برد محدود مجهز بود به یکی از خودروهای اصلی پلیس تبدیل شد. فردینارد پورشه سال ۱۹۲۰ میلادی  فلکس واگن را طراحی کرد و ۱۰ سال بعد از آن با ساخت کارخانه فولکس واگن قورباغه ای و کمک هیتلر این خودرو با قیمت ارزانی فروخت و جهانی شد.

 

ماشین‌های پلیس ایران از گشته تا حال + تصاویر 2

 

البته به مرور خودروهای تولید داخل مثل پیکان جانشین فولکس واگن های پلیس شدند.

 

ماشین‌های پلیس ایران از گشته تا حال + تصاویر 3

 

خودروهای آمریکایی ماشین های پلیس بعدی

اما دهه ۴۰ آغاز استفاده از خودروهای آمریکایی به عنوان خودرو پلیس در ایران بود، دوج‌های کرنت شش‌سیلندر ساخت آمریکا با پلاک‌های سه‌رقمی دست‌نویس که حداکثر سرعت آنها به ۲۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسید از سال ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۴ مورد استفاده قرار گرفتند.

 

ماشین‌های پلیس ایران از گشته تا حال + تصاویر 4

 

دوج کرنت یک بلندگوی کوچک داشت که روی گلگیر جلو و کنار کاپوت نصب می‌شد و مجهز به یک بی‌سیم دستی، چند پروژکتور و یک چراغ گردان ثابت بود. در دهه ۴۰ افسران زن با موتورسیکلت در سطح شهر تهران تردد می‌کردند (سال ۱۳۴۶) و ضمن راهنمایی خودروها بعضی مواقع آنها را جریمه هم می‌کردند.

موتورهای هارلی دیویدسون سفارش پلیس در ایران

موتور هارلی دیویدسون هم از وسایل حمل و نقلی بود که در دهه ۶۰ به فروش زیادی رسید ولی بیشتر این موتورها سفارش پلیس بودند.

به همین دلیل نوشته Police Specile در صفحه کیلومتر این موتورها دیده می‌شد و ظاهرا کیفیت بهتری نسبت به نمونه‌های معمولی داشتند. تیم‌های اسکورت سران قبل از انقلاب از این موتورسیکلت استفاده می‌کردند. قدرت این موتورسیکلت و البته مهارت پلیس هارلی سوار ایران باعث شده بود مجرمان نتوانند از چنگ پلیس فرار کنند.

گفتنی است این موتورسیکلت‌ها حتی تا اواخر دهه ۶۰ شمسی در خدمت پلیس ایران قرار داشت و در انبارها قطعات یدکی بسیاری از هارلی‌ها موجود بود.

بنز ۲۵۰، خودرو پلیس تا سال ۱۳۷۰

بنز ۲۵۰ هم از جمله خودروهایی بود که در دهه‌های ۵۰ تا ۷۰ مورد استفاده پلیس قرار گرفت. این خودرو آلمانی شش سیلندر بود و حداکثر سرعت آن ۲۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسید. این خودروها اول به صورت دنده فرمان (دنده رول) بودند و بعدها انواع گیربکسی آن هم وارد کشور شد و مورد استفاده قرار گرفت.

 

ماشین‌های پلیس ایران از گشته تا حال + تصاویر 5

 

ورود خودروهای شرقی به ناوگان پلیس

دهه ۱۳۷۰ را می توان زمان ورود خودروهای شرقی به ناوگان پلیس دانست. همان زمان که روابط ایران و ژاپن هم بهبود پیدا کرده بود. در سال ۱۳۷۰ از تویوتا کریسیدا ژاپنی که چهارسیلندر بود و قادر بود ۲۰۰ کیلومتر مسافت را در یک ساعت بپیماید به عنوان خودرو پلیس استفاده شد، از تویوتا کریسیدا هم بین سال‌های ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۹ استفاده شد.

دهه ۸۰؛ تنوع زیاد در خودروهای پلیس

دهه ۸۰ زمان به کارگیری خودروهای سمند، پرشیا، زانتیا، پژو ۲۰۶، مگان، لندکروز و بنز سری E و C در ناوگان پلیس بود. البته بنز‌های پلیس معروف به الگانس بودند، هرچند هیچ کدام الگانس نبودند! اما این خودروها به ایربگ، سیستم‌های ترمز ABS و بی‌سیم‌های دوربرد و بلندگوهای پیشرفته، رایانه و امکانات ماهواره‌ای مجهز شده بودند.

 

ماشین‌های پلیس ایران از گشته تا حال + تصاویر 6

 

البته از بعضی از این خودروها مثل لندکروز در عملیات‌های تعقیب و گریز و از بعضی دیگر مانند ۲۰۶ در پلیس راهور استفاده می‌شده و می‌شود. لندکروزهای سیاه با شروع طرح گشت ارشاد، در خیابان‌ها دیده شد.

 

ماشین‌های پلیس ایران از گشته تا حال + تصاویر 7

 

از مگان تا ویتارا و تینا

حدود ۶ سال پیش بود که از خودرو فرانسوی مگان به عنوان پلیس استفاده کردند. گفته شده‌است که مگان‌های پلیس با مگان‌های معمولی تفاوت دارد؛ ۶ دنده است و قدرت مانور بالاتری دارند.

همچنین در دهه ۹۰ هم خودروهایی مثل سورن، ماکسیما و ویتارا هم به خودروهای پلیس راهور اضافه شدند. همچنین نیسان تینا هم به عنوان پلیس راه راهور و خودروی تشریفات پلیس تاکنون استفاده شده است.

 

ماشین‌های پلیس ایران از گشته تا حال + تصاویر 8

 

سراتو وارد می‌شود

و آخرین خودرویی که فرمانده نیروی انتظامی استفاده از آن توسط پلیس را خبر داد، کیا سراتو بود؛ این خودرو ۴ سیلندر ۱۲۶ اسب بخار قدرت دارد و حداکثر سرعت آن ۱۹۰ کیلومتر در ساعت است. سراتو‌ از یکی دو سال پیش در سایپا تولید می‌شود.

 

ماشین‌های پلیس ایران از گشته تا حال + تصاویر 9
خبرآنلاين

درباره ی گیتی نگار

نقش و نگار گیتی در سایت گیتی نگار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *