معرفی و تصاویر بمب افکن B-52 – گيتی نگار
خانه / تکنو گیتی / معرفی و تصاویر بمب افکن B-52

معرفی و تصاویر بمب افکن B-52

بمب افکن آمریکایی B-52 از سال ۱۹۵۲ در خدمت نیروی هوایی آمریکاست. این بمب افکن استراتژیک توسط شرکت هواپیما سازی بوئینگ طراحی و ساخته شده. B-52 از بمب افکن هایی است که زیر سرعت صوت حرکت می کنه و از ۸ تا موتور استفاده می کنه. قابلیت حمل ۳۲۰۰۰ کیلوگرم بمب و تسلیحات داره. بمب افکن بی ۵۲ برای برد بلند طراحی شده که البته با سوخت گیری هوایی مقدار بردش بیشتر هم می شه.

بمب افکن بی-52

همون طور که از تاریخ ساخت و طراحی بی-۵۲ مشخصه که ساخت اون به دوران جنگ سرد بر می گرده. آمریکایی ها برای حمل بمب های هسته ای دست به طراحی چنین پرنده ای زدند. با طراحی این پرنده، بمب افکن B-32 کنار گذاشته شد. مدت تولید بی-۵۲ تنها ۱۰ سال بود که در مجموع ۷۴۴ فروند از اون ساخته شد.

بی-52 های بازنشسته

بمب افکن بی-۵۲ در جنگ های مهمی خودش رو نشون داده از جمله جنگ ویتنام و جنگ خلیج. در جنگ خلیج بی-۵۲ تونست با سوخت گیری هوایی ماموریتی رو انجام بده که ۳۵ ساعت طول کشید و در اون مسافتی به اندازه ۲۲۵۳۰ کیلومتر طی شد. با این عملیات رکورد بلندترین مسافت ماموریت هوایی شکسته شد. برای عملیات در جنگ خلیج این هواپیما از جاهای مختلف مثل فرودگاه ملک عبدالله در جده عربستان ، فرودگاهی در اسپانیا ، انگلیس و … پرواز می کرد.

ترکیب جنگی هواپیما

موتور

یکی از ویژگی های جالب بی-۵۲ تعداد موتورها و نحوه قرارگیری اون ها در کنار هم است. ۸ موتور این بمب افکن به صورت دوتا دوتا در کنار هم قرار گرفته اند. که در عکس زیر مشخصه. موتورها از نوع توربوفن هستند و توسط شرکت Pratt & Whitney ساخته شده اند. نیروی پیشرانشی که هر کدوم از موتورها تولید می کنند تقریبا ۷۰ کیلونیوتون است.

نحوه قرار گیری موتور

انواع مدل

بی-۵۲ که از سال های دور مورد استفاده قرار می گرفته با گذشت زمان دچار تغییرات می شه به همین دلیل تعداد مدل های اون زیاده و در اینجا چندتا از اون ها رو معرفی می کنیم.

  • B-52A : از این مدل تنها سه عدد ساخته شد. بوئینگ از این سه فروند برای انجام تست های مختلف استفاده می کرد. در این مدل در انتهای بدنه اسلحه ای قرار داشت که مجهز به سیستم کنترل آتش بود هم چنین در این مدل برای افزایش قدرت موتور از سیستم پاشش آب استفاده می شده. به دلیل افزایش چگالی هوای ورودی با پاشش آب درون موتور قدرت موتور افزایش پیدا می کنه.
  • B-52C : در این مدل ظرفیت مخزن های سوخت بیشتر شده به همین دلیل حداکثر وزن برخاست اون هم زیاد شده.
  • B-52E : با پیشرفته شدن تجهیزات الکتریکی سیستم های ناوبری بی-۵۲ ارتقا پیدا کرد و این مدل تولید شد.
  • B-52F : برای افزایش قدرت موتور مخزن های آبی که در موتور پاشیده می شد بزرگتر شدند.

بی-52 در حال بمب ریزی

 

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

این هواپیمای اوکراینی،غول پیکرترین هواپیمای جهان است/تصاویر

تصاویر سوخو۳۴ و سوخو ۳۵، مایه افتخار و غرور نیروهای مسلح روسیه

تصاویری از قدرت فن آوری هوایی روسیه

تصاویر رزمناو عظیم “مسکوا”/اینفوگرافیک

گردآوری:گیتی نگار
کانال تلگرام گیتی نگار

telegram.me/gitynegar

درباره ی گیتی نگار

نقش و نگار گیتی در سایت گیتی نگار

یک دیدگاه

  1. خليج فاااااارس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *