Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home2/gitynega/public_html/index.php:1) in /home2/gitynega/public_html/wp-includes/feed-rss2.php on line 8
تکنو گیتی – گيتی نگار http://gitynegar.ir نقش و نگار گيتی در گيتی نگار Sat, 17 Mar 2018 14:03:14 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.4.16 معمای تست «رورشاخ» حل شد/عكس http://gitynegar.ir/?p=5724 http://gitynegar.ir/?p=5724#respond Wed, 22 Feb 2017 06:36:01 +0000 http://gitynegar.ir/?p=5724 وقتی به یکی از تصاویر لکه‌ای و انتزاعی آزمون “رورشاخ” نگاه می‌کنید فرقی نمی‌کند یک پروانه ببینید یا یک فیل رقصان، انسان‌های غرق در خون یا هر تصویر ذهنی دیگری. در هر حال پاسخی که می‌دهید برخی از تاریک‌ترین و پنهان‌ترین زوایای ذهن شما را اشکار می‌کند.

 معمای تست «رورشاخ» حل شد

و به نقل از لایوساینس، محققان به تازگی راز آزمون رورشاخ را پیدا کرده و دریافته‌اند که چرا وقتی افراد به لکه‌های جوهری این آزمون نگاه می‌کنند تصاویر متفاوتی می‌بینند. تعداد تصاویری که از این لکه‌های جوهری استخراج می‌شود مربوط به فرم‌های نامنظم لبه هر یک از این شکل‌هاست.

آزمون رورشاخ توسط یک رواشناس سوئیسی به نام هرمان رورشاخ ابداع شد. آزمون رورشاخ که گاهی با نام آزمایش لکه و جوهر هم شناخته می‌شود یک آزمون روانی است که در آن ادراکات فرد از لکه های جوهر جمع آوری شده و سپس آن را با کمک تفسیرهای روانی یا الگوریتم های پیچیده تجزیه و تحلیل می‌کنند.

لکه‌های رورشاخ ابتدا در سال ۱۹۲۱ توسط روانپزشک سوییسی به نام هرمان رورشاخ طراحی شد. او ۱۰ الگوی مختلف را منتشر کرد که بعدها به نام اشعه ایکس روانشناسی معروف شد. این تست مبتنی بر پدیده‌ای به نام پاریدولیاست.

پاریدولیا یک پدیده روان‌شناختی است که در آن، فرد علایم و یا صداهایی را که ادراک می‌کند به صورت معنادار می‌شناسد. از مثال‌های معمولی که در این باره زده می‌شود می‌توان به این موارد اشاره کرد: دیدن چهره در ابرها، دیدن چهره در ماه و یا شنیدن پیام‌های ناشناخته وقتی نوار و یا صدای ضبط ‌شده به‌صورت برعکس پخش می‌شود. رورشاخ از تفسیری که هر یک از بیماران از لکه‌ها می‌کرد برای ارزیابی وضعیت روانی بیمار بهره می‌برد.

برای کشف راز این آزمون، محققان ابتدا به بررسی برخال‌ها یا فرکتال‌ها پرداختند. فرکتال‌ها، الگوهای تکراری هستند که در هر مقیاسی (یعنی از نمای دور و نزدیک) به یک شکل به نظر می‌رسند. وقتی فرکتال‌ها پیچیده‌تر باشند، افراد تصاویر کمتری در آن‌ها می‌بینند، اما زمانی که همان الگوها ساده‌تر هستند، تعداد تصاویری که افراد از دل فرکتال‌ها بیرون می‌کشند بیشتر است.

ریچارد تیلور، فیزیکدان دانشگاه اورگون و سرپرست این گروه تحقیقاتی می‌گوید: فرکتال‌ها حاوی تصاویر فرضی و غیرواقعی هستند و می‌توان گفت که در واقع سیستم بینایی را فریب می‌دهند.

وی ادامه می‌دهد: فرکتال‌ها در طبیعت بسیار فراوان‌اند و می‌توان نمونه‌هایی از آن‌ها را در درختان، ابرها، نورها و سواحل دریاها پیدا کرد.

سیستم بینایی مغز طوری سازش پیدا کرده که الگوها را پردازش کند. توانایی سیستم بینایی برای پردازش درست این فرکتال‌ها منجر به پدیده‌ای می‌شود که محققان به آن «مشاهده بدون تلاش» می‌گویند.

با توجه به این که لکه‌های جوهری رورشاخ حاوی الگوهای فرکتال است، تیلور و همکارانش تصمیم گرفتند از این لکه‌ها برای مطالعه چگونگی پردازش تصاویر در مغز استفاده کنند.

در این تحقیق، ۲۳ دانشجوی روانشناسی به ۲۴ تصویر جوهری رورشاخ نگاه کرده و اشکال مختلفی که در این لکه‌ها می‌دیدند را به محققان نشان دادند. تعداد این تصاویر از هیچ تا هفت و یا بیشتر متغیر بود. با استفاده از پارامترهای فرضی به نام بُعد فرکتال، محققان میزان پیچیدگی یا سادگی هر لکه جوهر را به طور کمی تعیین کردند.  بعد از آنالیز نتایج، مشخص شد که هر چه فرکتال‌ها پیچیده‌تر باشند، شرکت‌کننده‌ها تصاویر کم‌تری در این فرکتال‌ها می‌بینند. در واقع می‌توان گفت راز تصاویر رورشاخ در سادگی آن‌هاست.

محققان امیدوارند از این نتایج برای ایجاد سیستم‌های بینایی مصنوعی استفاده کنند.

تیلور می‌گوید: برای این که بتوانیم سیستم‌های بینایی مصنوعی بسازیم باید سیستم‌های طبیعی را به دقت مطالعه و درک کنیم که این سیستم چگونه و به چه دلیل دچار خطا می‌شود.

در حال حاضر این محققان مشغول مطالعه بر روی چشم‌های مصنوعی و آزمایش این نوع چشم در موش ها هستند.

ايسنا
]]>
http://gitynegar.ir/?feed=rss2&p=5724 0
خودروی جنگی روس ها برای برف و سرما/تصاوير http://gitynegar.ir/?p=5703 http://gitynegar.ir/?p=5703#respond Tue, 21 Feb 2017 06:56:36 +0000 http://gitynegar.ir/?p=5703 خودروی جديد ارتش روسيه قرار در سرمای زير سی درجه سانتگيراد برای طی کردن مسير دو هزار کيلومتری به راه افتاد.
خودروی جنگی روس ها برای برف و سرما+تصاوير
خودروی جنگی روس ها برای برف و سرما+تصاوير
]]>
http://gitynegar.ir/?feed=rss2&p=5703 0
حاکم دوبی در مریخ شهر می‌سازد /تصاویر http://gitynegar.ir/?p=5689 http://gitynegar.ir/?p=5689#respond Tue, 21 Feb 2017 06:44:54 +0000 http://gitynegar.ir/?p=5689 به گزارش خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ “مریخ ۲۱۱۷” نام پروژه‌ عظیمی متعلق به امارات متحده عربی است که طی آن در طول یک قرن یعنی تا سال ۲۱۱۷، این کشور در سیاره مریخ یک شهر مسکونی خواهد ساخت. این خبر را محمد بن راشد آل مکتوم ملقب به شیخ محمد روز سه شنبه در نشست جهانی دولت‌ها اعلام کرد. وی که حاکم دوبی نیز هست این خبر را در توییتر هم به اشتراک گذاشت و اشاره کرد که “امروز با برادرم محمد بن زاید تصمیم گرفتیم ما هم به جرگه کشورهایی بپیوندیم که به مریخ مسافر اعزام می‌کنند”.
وی همچنین تصاویری از این پروژه را در توییتر منتشر کرد و از رهبری یک ائتلاف جهانی برای به سرانجام رساندن این پروژه نوشت. شهر مذکور دارای تمام امکانات زندگی، منابع تأمین انرژی، وسایل نقلیه و … می‌باشد.
حاکم دوبی در مریخ شهر می‌سازد +تصاویر
حاکم دوبی در مریخ شهر می‌سازد +تصاویر
 حاکم دوبی در مریخ شهر می‌سازد +تصاویر
 حاکم دوبی در مریخ شهر می‌سازد +تصاویر
]]>
http://gitynegar.ir/?feed=rss2&p=5689 0
عکس/ محصول جدید و لوکس ایران‌خودرو http://gitynegar.ir/?p=5644 http://gitynegar.ir/?p=5644#respond Tue, 14 Feb 2017 07:18:44 +0000 http://gitynegar.ir/?p=5644 پژو ۵۰۸، محصول جدید و لوکس ایران خودرو که گفته می‌شود با قیمتی بین ۱۶۰ تا ۱۸۰ میلیون تومان به فروش خواهد رسید!
عکس/ محصول جدید و لوکس ایران‌خودرو
]]>
http://gitynegar.ir/?feed=rss2&p=5644 0
عکس/ لحظه شکستن دیوار صوتی http://gitynegar.ir/?p=5597 http://gitynegar.ir/?p=5597#respond Wed, 08 Feb 2017 11:49:16 +0000 http://gitynegar.ir/?p=5597 لحظه شکستن دیوار صوتی

thm_337_2062407_397

]]>
http://gitynegar.ir/?feed=rss2&p=5597 0
روسیه میگ-۳۵ جدید را رونمایی کرد/ تقابل با آمریکا در آسمان http://gitynegar.ir/?p=5581 http://gitynegar.ir/?p=5581#respond Wed, 08 Feb 2017 07:29:31 +0000 http://gitynegar.ir/?p=5581 مقام‌‌های روسیه از نسخه جدید جنگنده میگ-۳۵ رونمایی کرده‌اند که به گفته مقام‌های این کشور توانایی حمل تسلیحات لیزری را دارد و می‌تواند رقیب مناسبی برای جنگنده‌های آمریکا باشد.

]]>
http://gitynegar.ir/?feed=rss2&p=5581 0
جد انسان ها و حیوانات با ۵۴۰ میلیون سال عمر پیدا شد/عکس http://gitynegar.ir/?p=5551 http://gitynegar.ir/?p=5551#respond Mon, 06 Feb 2017 07:34:25 +0000 http://gitynegar.ir/?p=5551 برسام – محققین بالاخره توانستند جد انسان ها و احتمالا بسیاری از حیوانات را بیابند.

باستان شناس های تاریخ وجود انسان (Paleobiologist) در جستجوی اولین نشانه های حیات در زمین مدعی شدند توانستند اولین اثر و نطفه انسان ها را بیابند.

موجودی که تقریبا ۵۴۰ میلیون سال پیش بوجود آمده و اندازه آن در حد یک دانه برنج است. نام این موجود Saccorhytus coronarious به احتمال زیاد تمامی نسل های موجودات زیر آب و همچنین انسان ها و پستانداران شامل آن می شود.

جانورشناسان فسیل های این جانور را در تحقیقات خود در مورد زیست شناسی در قسمت هایی از کشور چین یافتند. تحقیقات انجام شده بر روی این فسیل نشان می دهد این جانور مقداری بیش از نیم میلیارد سال عمر داشته باشد که با این اوضاف جد همه جانورهای شناخته شده بر روی زمین است.

این تحقیقات در قالب مقاله ای منتشر شده است. یکی از نویسنده های این مقاله توضیح می دهد تحقیقات ما نشان می دهد جانورانی مانند جوجه تیغی و خرگوش و حتی ستاره دریایی نیز فرزندان Saccorhytus coronarious هستند.

جد انسان ها و حیوانات با 540 میلیون سال عمر پیدا شد (+عکس)

این پروفسور دانشگاه کمبریج می گوید فسیل یافت شده در حد چند میلیمتر است و ذره بین های میکروکوپی که استفاده شده، نشان می دهد این جانور دهان بزرگی دارد. تین موجود به احتمال زیاد در میان شن های زیر دریا زندگی می کرده و با همین دهان باز خود تغذیه می کرده است.

اندازه این فسیلیافت شده هم در نوع خود رکورد کوچکترین فسیل شناخته شده تاکنون را به خود اختصاص می دهد. حدس ها می گوید اگر جانوری قبل تر از این بخواهد وجود داشته باشد حتما بسیار کوچکتر از این جانور خواهد بود که پیدا کردن آن را برای جانورشناسان بسیار سخت تر نیز خواهد کرد.
]]>
http://gitynegar.ir/?feed=rss2&p=5551 0
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت http://gitynegar.ir/?p=5533 http://gitynegar.ir/?p=5533#respond Sun, 05 Feb 2017 08:07:27 +0000 http://gitynegar.ir/?p=5533 یونگ سانگ کیم از سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد، در درجه نخست روی حلزون ها، قورباغه ها، سوسک ها و ماهی ها معطوف شده است. اغلب نقاشی های این هنرمند، صحنه هایی از این جانوران کوچک را که در حال استراحت در شیشه ها، تنگ های آب، پارچ ها و قاشق ها هستند، در خود دارند.
 
نقاشی های فوق نزدیک به واقعیت یا همان رئالیستیک: یونگ سانگ کیم (Young sung Kim)، هنرمند نقاش کره ای است که در سال ۱۹۷۳ در سئول کره جنوبی متولد شده است. این هنرمند کره ای پس از فارغ التحیصل شدن از دانشکده نقاشی کالج هنرهای زیبای دانشگاه هونجیک در سال ۱۹۹۷، آثار هنری بسیاری را ارائه کرده؛ اما علاقه و شوق شدیدی به نقاشی های هایپر رئالیستیک یا همان فوق نزدیک به واقعیت دارد که به نظر می رسد اغلب تمرکز وی در این حوزه نیز روی اشیا و چیزهای کوچک و ریز است.

یونگ سانگ کیم به حیوانات دوزیست و جانوران کوچک علاقه بسیاری دارد و ما می توانیم این دوزیستان و جانوران کوچک را در نقاشی های رنگ روغن وی ببینیم.

از میان نقاشی های این هنرمند کره ای، می توان فهمید که وی از کوچکترین چیزها در زندگی اش لذت می برد و این یکی از بزرگترین نعمت هایی که ما می توانیم داشته باشیم. نقاشی های آقای کیم، بخشی از کلکسیون های متعدد خصوصی و کلکسیون های دائمی در موزه هنر شهر سئول کره جنوبی و سایر مکان های دیگر را تشکیل می دهد.

یونگ سانگ کیم از سال ۲۰۰۰ میلادی به بعد، در درجه نخست روی حلزون ها، قورباغه ها، سوسک ها و ماهی ها معطوف شده است. اغلب نقاشی های این هنرمند، صحنه هایی از این جانوران کوچک را که در حال استراحت در شیشه ها، تنگ های آب، پارچ ها و قاشق ها هستند، در خود دارند.

این هنرمند به نظر می رسد که روی این حقیقت تأکید داشته باشد که وسایل و اشیای ساخت بشر و سایر اشکال می توانند به طور طبیعی در این جهان، همزیستی داشته باشند. شما می توانید در این نقاشی ها، برق روی فلز و بطری های شیشه ای را ببینید؛ بطری های شیشه ای که اگر در واقعیت آنها را ببینید، کمی تعجب خواهید کرد.

با «تابناک باتو» همراه شوید تا از دیدن این نقاشی های رنگ روغن فوق نزدیک به واقعیت و هایپر رئالیستیک این هنرمند کره ای لذت ببرید.
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت

نقاشی های رنگ روغن رئال فوق نزدیک به واقعیت
]]>
http://gitynegar.ir/?feed=rss2&p=5533 0
نخستین انسان منجمد تاریخ در انتظار حیات دوباره http://gitynegar.ir/?p=5489 http://gitynegar.ir/?p=5489#respond Sun, 22 Jan 2017 05:55:09 +0000 http://gitynegar.ir/?p=5489 “جیمز بید فورد” نخستین انسان منجمد شده دنیا است که هیچ اثری از تحلیل اعضاء در بدن وی قابل مشاهده نیست.
به گزارش خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ “جیمز بید فورد” استاد روان شناسی ایالت کالیفرنیای آمریکا، اولین فردی است که جسدش پس از مرگ منجمد شد.
بنابراین گزارش؛ دانشمندان شهر “گلندیل” کالیفرنیا جسد “جیمز فورد” را که پس از یک دوره سرطان کلیه و ریه در گذشت چند ساعت بعد از مرگش منجمد کردند تا در آینده با پیشرفت علم پزشکی و امکان درمان سرطان، وی را به زندگی برگردانند.

آنان در سال ۱۹۹۱ پس از بررسی جسد این مرد، به هیچ نشانه ای از تحلیل و یا تغییر دمای بدن این فرد دست نیافتند.

هم اکنون جسد این استاد در شرکت “alcor” یکی از شرکت های آمریکائی متخصص در زمینه منجمد کردن اجساد پس از مرگ نگاه داری می شود.

گفتنی است؛ تاکنون جسد ۳۷۰ نفر و ۲۰۰حیوان  پس از مرگ منجمد شده است. این در حالیست که منجمد کردن جسد افراد بعد از مرگ ۳۶ هزار دلار هزینه دارد.

]]>
http://gitynegar.ir/?feed=rss2&p=5489 0
عکس/ شبیه سازی قطار مترو به آکواریوم http://gitynegar.ir/?p=5424 http://gitynegar.ir/?p=5424#respond Wed, 11 Jan 2017 08:11:35 +0000 http://gitynegar.ir/?p=5424 طرح شبیه سازی فضای داخل قطار مترو به آکواریوم در خط یک مترو استان فوجیان چین انجام شد.
]]>
http://gitynegar.ir/?feed=rss2&p=5424 0